Yenidoğan Çekim Bilgisi

Eğer bir yenidoğan çekimi randevumuz varsa – öncelikle TEBRİKLER!!! Yeni bir bebeğiniz var demektir.

Lütfen – tatlı bebeğiniz için en başarılı çekimi yapabilmemiz için – aşağıdaki önerileri okuyunuz!

Konfor ve sıcaklık yenidoğanınız için ekstra uykulu bir atmosfer sağlamak için bir numaralı faktördür.

Ben yanımda yenidoğan çekimi için gerekli kamera ve teknik malzememin dışında çekimler için kullanabileceğimiz örtüler, bazen arka plan olarak kullanabileceğimiz malzemeler, sürekli değiştirdiğim aksesuarlar, tokalar, taçlar, mevsime göre bereler ve şapkalar, şal ve kundak getiriyorum. Tabii ki sizin de kendi zevkinize göre tedarik ettiğiniz tütü, aksesuar veya çeşitli örtüleri kullanıyoruz. Bu konuda özgürsünüz, istediğiniz elemanı hazırlayabilirsiniz. Evde sepet, peluş örtü, peluş hayvan veya oyuncak gibi uygun gördüğüm başka malzemeleri de çekim için kullanmaya çalışıyorum.

Evinize geldiğimizde hazırlanıp, plan yapmamız ve başlamamız yaklaşık 20 dk’mızı alacaktır.

Çalışmak için çok büyük biryere ihtiyacım yok, mevsim koşullarına göre sıcaklığı yenidoğan için uygun olan ve harika bir günışığı bulunan bir odaya ihtiyacım var. Yenidoğanların özellikle kendi evlerinde ve konforlarında çekilmeleri çok önemli. Stüdyo ortamında doğal ışık bulunmadığından flaş kullanmak zorundasınız ve bir yenidoğanda flaş kullanamıyoruz. Ayrıca yenidoğan bir fotoğrafçının hızına ayak uyduramaz. Biz onun hızına ayak uyduruyoruz. Gerekirse bekliyoruz, gerekirse besliyoruz. 3 saatin üstünde onu yormuyoruz. Çünkü zaten 3 saatten daha fazla etrafında insanları kaldıramaz ve hırçınlaşır, huysuzlaşırlar.

Yenidoğan çekimlerim için bazı basit stratejilerim var ve ben gelmeden yardım için yapabileceğiniz bazı şeyler var:

– Genel olarak yenidoğanları 5-10 gün arasında çekmeyi istiyorum, eğer takvimimiz ve sağlık durumları uygunsa 5 gün civarı tercihimdir. Bebek ne kadar minikse o kadar uykulu oluyor ve o kadar güzel sonuçlar alıyoruz. Endişelenmeyin bebeği doğarken de çekiyoruz:)

-Hava koşulları soğuk ise evi ısıtmanız iyi olur. Bebeğinizin renk renk kundaklarla, tütü ile veya çıplak çekilebilmesi için soğuk hava koşullarında ortamın ısıtılması iyi olur. Bebekleri bir çıplak ve bir kundağa sararak varışımdan yarım saat önce beslerseniz uykuya hazır durumda olacaktır. Bazen hava koşullarına göre küçük bir ısıtıcı da taşıyorum. Yaz koşullarında ekstra bir ısıya ihtiyacımız yok. 

– Beyaz gürültü veya ninni için küçük çalarım. Genelde bebek uyurken beyaz gürültü veya ninni çalıyorum çünkü kameranın klik sesi bir anda irkilme sağlayabiliyor. Ayrıca yenidoğanlar beyaz gürültü sesi ile güzel uyurlar. 

– Gelişime yarım saat kala bebeğinizi güzelce besleyiniz. Bize zaman kazandıracaktır. Bebeğinizin rutini varsa ona uygun bir saat talep edebilirsiniz. 

– Her çekimden sonra kullandığım battaniye, bere, örtüler bebekler için uygun bir şekilde yıkanmaktadır. Kendi kullanacaklarınızı da ayarlarsanız iyi olur. Kız bebek aileleri tütü gibi bir malzeme kullanabilir. Yakın zamanda kendime ait tütü ve melek kanadı edineceğim. 

– Doğal günışığı olan bir oda

– Bebeğiniz ben geldiğimde mümkünse sadece bezle olsun. Sadece bir kundakla sarılmış olabilir. Hava koşuluna göre eve ısıtmalısınız. Uyuduktan sonra üstünü çıkarmak hem onu uyandırabilir, hem de yorabilir. Mümkün olduğunca bebeğinizi yormamaya çalışacağız.

– Mümkünse çekim sırasında sadece anne ve bir kişi daha olsun. (Anne ve baba, anne ve anneanne gibi) Kalabalık ve bebeğin elden ele dolaşması bebeği daha çabuk yoracak ve uyaracak. İstediğimiz sonuçları almamızı zorlaştıracaktır. Bebeklerin sakin bir ortama ihtiyacı vardır. Özellikle yenidoğanların. 

– Yenidoğan çekimi özel bir çekimdir, uzun olabilir. Yenidoğanlar uyur ama çok yere taşınırlarsa, uykuları derinleşmez ve pozlamak uzun zaman alabilir. Bebeği gerektiğinde besleyip, sakinleştiririz. Onun izin verdiği ölçüden konforunu bozmadan pozlamaya çalışırız. Yine de çekim 3 saatin üstüne pek çıkamaz çünkü bu kadardan sonra bebeğiniz yorulur ve hırçınlaşır. 

– Beslenmelere, çiş ve kaka kazalarına hazır olmalısınız. Peçete, ıslak mendil türü gereçleri yakında tutmalıyız.

– Tatlı küçük şekerinizin her zamankinden daha tatlı olmasını izleyin bundan sonra… ve fotoğraflara baktığınızda her seferinde tekrar aşık olun ona, bir zamanlar ne kadar küçük olduğunu hatırlayarak. 

Başka bir sorunuz varsa veya tavsiyeye ihtiyacınız varsa bana mail atabilirsiniz!

 

Ankara Doğum Fotoğrafçısı

by Esra ERDOGAN